Facebook Müşteri İlişkileri

  • Facebook Müşteri İlişkileri uygulaması sayesinde; Facebook üyeleri, markanız hakkındaki sorularını, dileklerini, önerilerini, olumlu ve olumsuz görüşlerini markanıza iletebilirler. Üyeler tarafından gönderilen iletiler, Sosyal CRM paneline düşer ve marka temsilciniz bu iletilerden uygun gördüklerini onaylayarak, gerektiğinde sorulan sorulara cevap verebilir.
  • Facebook Müşteri İlişkileri Uygulaması, müşterileriniz ile markanızın verimli bir iletişim kurmasını sağlar. Bu uygulamayı müşterilerinize Facebook’da daha etkin destek deneyimi sağlamak, daha iyi ürünler üretmek ve müşteri sadakatini arttırmak için kullanabilirsiniz.
  • Bu uygulama hem müşteri hem marka tarafında  yalnızca diyalog yaratmak üzerine değil, “diyaloglardan değer yaratma” fikri üzerine geliştirilmiş bir uygulamadır.

Uygulama Özellikleri:

Soru Sorma:

Facebook Müşteri İlişkileri Uygulaması, hızlı bir şekilde müşterilerin birbiriyle ve markanızla iletişim kurmasını sağlar. Markalar ve müşteriler birlikte gerçek zamanlı, müşteri sorunlarının ve cevaplarının tekrarlanmasını da azaltan bir sosyal veritabanı oluştururlar. Müşteriler sorularının cevaplarını bu uygulama ile kolayca bulabilirler.

Görüş Paylaşımı:

Facebook Müşteri İlişkileri Uygulaması aracılığı ile müşterileriniz geri bildirimlerde bulunarak, ürün ve hizmetlerinizi geliştirmenize yardımcı olurlar.

Sorun Bildirimi:

Facebook  Müşteri İlişkileri Uygulaması, müşterilerinizin geri bildirimleri ile markanızın ürünleri ve kusurlar hakkında gerçek zamanlı içgörü sağlar. Uygulama aynı zamanda, müşterilerinizin kolayca topluluk içinde çözüm araştırmasını sağlar.

Memnuniyet Bildirimi:

Facebook Müşteri İlişkileri Uygulaması aynı zamanda, müşterilerinizin markanız ve ürünleriniz hakkındaki memnuniyetlerini dile getirmeleri için de bir alan sağlar.